istanbul gece alemi

Engelli Bayan Dünyada Bir İlk Olmak İstiyor..

"Freidreich ataksili yürüyemeyen bir kız olarak birçok alanda Konu olmak, Reklam yüzü olmak istiyor, sebebi hastalığın daha çok duyulması" için mücadele veriyor.. Freidreich's ataxia hastalığına yakalanan ve ömür boyu yürüme imkanı olmayan Aysel Oturak, yaşamını tekerlekli sandalyede sürdürmek zorunda..”Sömürü olmasın, acındırmada olmasın, herkese iyi yaklaşalım” belki ses getirir arzularım gerçek olur, derdime bir derman olan çıkar düşüncesiyle hastalığının daha çok duyulması ve yetkililerin bu konuda bir çare bulmaları amacıyla farklı bir yöntem uygulanması için harekete geçti. Gazetemizin köşe yazarlığını da yapan Aysel Oturak bir çok sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra şimdi de dünyada bir ilki yapmak arzusu ile “REKLAM YÜZÜ” olmak istediğini belirtiyor..

Kendi yaşantısının yanı sıra Türkiye’de bütün engelli hastaların da sesi olmaya çalışan Aysel Oturak, bir çok engelli dernek adına TV. Radyo ve sosyal medyada yılmadan mücadele ederek onların sesi olmaya devam ediyor..“DÜNYADA BİR İLK OLMAK İSTİYOR.”

 

 

Bu konuda tekerlekli sandalyesi ile kimsenin yardım ve desteği olmadan, baba sevgisi görmemiş, yaşlı anasının yardımından yeteri kadar faydalanmayan Aysel Oturak’ın verdiği hayat mücadelesi bütün engellilerin sesi olmasının yanı sıra hem yazarlık yapmaya ve hem eğitimini sürdürmeye ve hem de siyasi yönden de hizmet etmek istediğini belirtiyor.

 

Oturak yaptığı açıklamada ise, “Dünyada bir ilk olmak istiyorum. 2003 yılında  yakalandım bir hastalık sebebiyle yürüyemeyen ve Türkiye'de tahmini 300 kişide olan bir rahatsızlığım var. Bu rahatsızlık pek duyulmamış ve bilinmiyor. Devlet yetkilileri tarafından da pek ilgilenilmiyor” diyor.

 

Bunun için daha çok yerlere sesini ulaştırmak istiyor çünkü; Freidreich's ataxia hastalığı hakkında türlü türlü akla hayale gelmeyecek derecede kötü şeyler anlatılıp, senaryolar yazılıyor doktorlarımız tarafından  ve dünyada da aynı ama Aysel  bunun tersini ispatlamak istiyor...

 

Hastalık bütün uzuvları etkilerken Aysel çok az çıkan sesine rağmen Şarkıcı Engin Arda öncülüğünde bir stüdyoda ses denemesine girdiği gibi.  Tıpkı “HANGİSİ SİZİN HİKAYENİZ" isimli bir kitap yazdı., 2003 de Freidreich ataxia hastalığına yakalandığında bu sebeple 2007’de yürüyemediği için bu duygularla yazdığı “BENDE UÇURTMALAR GİBİ ÖZGÜR UÇMAK İSTERİM” adlı, bir makalesine Dünya yerel basın (Dwb)  2010 da 1. lik ödülüne layık görüldüğü gibi. Bunlar gibi Freidreich ataxia'lı bir kızın ilkleri  yapabildiğini kanıtlamak istiyor.

 

Sizlerin de desteğiyle, Her Dalda Dünyada ve Türkiye'de  bir ilki gerçekleştirerek "Freidreich ataksili yürüyemeyen bir kız olarak birçok alanda Konu olmak, Reklam yüzü olmak istiyor, sebebi hastalığın daha çok duyulması" Daha çok bütçe ayrılıp tedavilerinde gelişmeler olmasını tedavi olabilmek istiyor.


Dünyada da bir ilk olacağı için bu düşünce iki tarafında faydasına olacaktır.
Çünkü, "Dünyada bir ilk olmasını istiyor, her yürümeyen bir Freidreich ataksısı değil, her yürüyemeyen ve engelli görünen gerçek bir engelli veya hasta değildir".


Belki de bu sayede hastalığa daha çok dikkat çekebilecek, çünkü yarın bir gün Kimin ne olacağı belli değil, Aysel  de 2003 yılına kadar konuşup oynayan, ağaçlara  çıkan biriydi. 2007'den sonra sandalyeye oturmak ve ona mahkum olmak  zorunda kaldı. “Bu bir hastalıktır. Engel türü değil..Ama, çok çok kötü bir hastalık şu anda tıbben çaresi yok diye her yerden geri çevriliyoruz...Ranta kurban ediliyoruz, para kazanma hırsına kurban ediliyoruz. “ diyerek yetkililere sesini duyurmak istiyor..
31.5.2017 19:31:49

FOTO GALERİ

Galeriye Henüz Resim Eklenmemiş.

VİDEO GALERİ

Habere Henüz Video Eklenmemiş.

YORUMLAR

SAAT

Turizm Haberleri

Miniklerden Okuma Şenliği...

Yöresel Yemeklerimiz

Etli Ekmek

En Yeni Filmler

Kolpaçino 3. Devre

Son Dakika

Son Dakika! Diyarbakır'Da Emni...

En Çok Okunanlar

YAZARLARIMIZ

tolgahan uludağ
Sera Nil Akca
uğur ormantepe

SOSYAL MEDYA