istanbul gece alemi

Arp Art Gallery Yaprakların Efendisi Nick Merdenyan'In Sergisi İle Açıldı

24 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında açık olacak serginin açılış kokteyli ise 24 Mayıs akşamı sanatseverler, sanatçının dostları, iş dünyasının önemli isimleri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti. gecede davetliler şıklıklarıyla göz doldurarak sanat sergisine eşlik ettiler. yaptığı, tasarladığı muhteşem eserleri bizzat haber ekibimiz olarak görerek sayın Nick MERDENYAN ile sergide roportaj gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanlığı serfoni orkestrasından güzel harp sanatçısı Melis ÇOM'da güzel sanatıyla bizlere keyifli akşam yaşattı.

ARP Gallery, ilk sergisinde Nick Merdenyan'ı ağırlıyor. Sanatçının, "Buluşma Noktası" adını verdiği sergi ile kapılarını sanatseverlere açan ARP Gallery, Ressam Pınar Kanber tarafından kurulan ikinci galeri. Sergide; ABD, çeşitli Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de 50'ye yakın sergi açmış olan sanatçının 60 adet eseri yer alıyor. İstanbul Hilton Bosphorus içinde bulunan ARP Gallery'deki sergi, 30 Haziran 2017 tarihine kadar sürecek.

Nick Merdenyan 1968 yılından beri Kapalı Çarşı İç Bedesten'de bulunan tarihi dükkânında esnaflık yapan bir vatandaşımız. Oğlunun vaftiz töreni sırasında kuzeni bir saksı içinde dieffenbachia getirir. Merdenyan daha sonra bu bitkinin solan yapraklarından iki tanesini bir kitabın arasına koyar ve unutur. Bir yıl kadar sonra bir araştırma için kitapları karıştırırken sayfalar arasında bu yaprakları görür... Hemen eline alır... İpek gibi bir dokusu vardır. O anda içinde nedenini bilmediği bir heyecan belirir... İşyerine komşu bir calligraphy (kaligrafi) ustası vardır. Ona bu yapraklar üzerine hat sanatını yapıp yapamayacağını sorar. Calligraphy ustası denemek için yapraklardan birine Kanuni'nin tuğrasını, diğerine de Yunus Emre'nın ' Sev seni seveni' sözünü kufî yazıyla işler... Sonuç mükemmeldir. Amerikalı bir çift bu çalışmaları görünce hayran olur ve tuğralı olanı satın alır.. Macera da böyle başlamış olur... Yıl 1993 Ne var ki çalışmaya en uygun yapraklar bir saksı dieffenbachianın sadece yeni yetişen iki yaprağıdır. Bu bitkiyi seralarda bulamaz. O da önce Hollanda'dan ithal eder. Hollanda üretimi durdurunca bu defa ABD Florida'dan bizzat kendisi yerinde tek tek seçerek getirmeye başlar. Her defasında 1500 yaprak satın almaktadır... Yaprakların kurutulması oldukça sabır isteyen bir iş. Çünkü kuruma işlemi tam bir buçuk yıl sürüyor... Merdenyan, tüm dinlerin hoşgörüyü simgelemesi felsefesinden ilham alarak üç dinin sembollerini çalışmalarına işlediğini söylüyor. Ermenice ve Arapça harflerinin hat sanatına çok uygun olduğunu, Budizm üzerine de çalışmalar yaptıklarını belirtiyor. Merdenyan, dieffenbachia yaprağı üzerine işlediği her metnin altına İngilizce açıklamalarını da ekliyor. Mimar Sinan Üniversitesinden iki yardımcıyla çalışmalarını sürdürüyor.27.5.2017 19:21:33

FOTO GALERİ

Galeriye Henüz Resim Eklenmemiş.

VİDEO GALERİ

Habere Henüz Video Eklenmemiş.

YORUMLAR

SAAT

Turizm Haberleri

Miniklerden Okuma Şenliği...

Yöresel Yemeklerimiz

Etli Ekmek

En Yeni Filmler

Kolpaçino 3. Devre

Son Dakika

Son Dakika! Diyarbakır'Da Emni...

En Çok Okunanlar

YAZARLARIMIZ

tolgahan uludağ
Sera Nil Akca
uğur ormantepe

SOSYAL MEDYA